Jak znaleźć dobrego lekarza

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną również wymagania klientów. Można zauważyć to również w sytuacjach innych od zakupów porządniejszych jakościowo towarów czy zwracaniu większej uwagi na jakość usług.

Oczekujemy też lepszego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym przede wszystkim opiekę zdrowotną. Jednak jak ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, którego nie znamy?

Na ocenę jakości świadczeń zdrowotnych ma wpływ kilka czynników, z których większość jest bardzo subiektywna. Każdy trochę w inny sposób odczytuje zachowanie innej osoby, posiada inne wymagania co do efektów czy przebiegu leczenia. Różnorodność w interpretacji jakości usługi jaką jest leczenie sprawia, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Przydatne są możliwe do obiektywnej oceny elementy jak wykształcenie lekarza lub celność w orzekaniu rodzaju choroby i dobieraniu terapii. Świetnym rozwiązaniem byłoby posiadanie zarówno wyników oceny obiektywnej jak i subiektywnych recenzji pacjentów, ale gdzie je zdobyć?.

Kilka lat temu najważniejszym źródłem wiadomości o poziomie opieki zdrowotnej w określonym miejscu byli przyjaciele i rodzina. Łatwo było usłyszeć na przykład od babci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci ginekolog z Warszawy jest jedynym miastem, w którym można go szukać!”. Niestety takich opinii w najbliższym otoczeniu było mało i co gorsze nierzadko okazywały się sprzeczne ze sobą.

Masz ochotę zgłębić omawianą kwestię nieco bardziej? Jeśli tak, to kliknij ten link oraz przeczytaj więcej w tym tekście (podologmarcinkowska.pl/wizyty-domowe/podolog-gliwice/), który również omawia taką problematykę.

Problem ten zmniejszył się, kiedy przy próbach znalezienia najlepszych ofert zwróciliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Mogliśmy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „ ginekolog Warszawa” i momentalnie dostawaliśmy znaczne ilości odpowiadających treści. W tym przypadku też pojawił się poważny problem – nadwyżka informacji. Przeczytanie kolejnych stron z paroma opiniami na każdej byłoby bardzo czasochłonne oraz dosyć trudne.

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” z czasem utworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” możemy trafić na jeden ze wspomnianych rankingów, które w klarowny sposób informują o średniej ocenie wielu pacjentów oraz ich osobistej opinii na temat danego lekarza. Na najpraktyczniejszych rankingach oceny są nie tylko ogólne, ale również za poszczególne elementy składające się na wizytę czy przebieg leczenia. Szansa wyszukiwania między innymi według specjalizacji czy lokalizacji jest również bardzo praktyczna.

Wiemy już skąd czerpać informacje na temat aktualnej jakości potrzebnych nam usług (bo przecież podobne rankingi tworzone są również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność jaką dają najwyższe miejsca zajmowane w rankingach wpłynie motywująco na poprawę jakości reszty ofert.

Dodatkowe informacje i przykład rankingu dostępny na przykład na stronie Rankinglekarzy.pl.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,